Vakcīna nākotnei?

Raksts par vakcīnas izstrādi, kas atjaunotu tolernaci pret glutēnu un ļautu cilvēkiem ar celiakiju atgriezties pie normālas diētas. Raksts publicēts Lielbritānijas Celiakijas biedrības žurnālā „Crossed Grain”, 2013.gada pavasara izdevumā.

vizbuļi

Šobrīd celiakijas vienīgā terapija ir aglutēna diēta mūža garumā, tomēr daudzi nespēj atmest cerību kādu dienu ēst normāli. Atbalsts pētījumiem var pietuvināt šo sapņu realizēšanos dzīvē. Var paiet ilgs laiks līdz pētījumu rezultāti sniegs augļus, tomēr nesens izrāviens nozīmē, ka esam vienu svarīgu soli tuvāk zāļu, kas aizvietotu aglutēna diētu, atklāšanai.

Pavisam nesen ir izsludināti klīniskie pētījumi vakcīnas pret celiakiju efektivitātes testēšanai. Vakcīna saukta par „Nexvax2” ir pirmais mēģinājums terapijai, kas aizvietos bez glutēna diētu. Vakcīna izveidota, lai atjaunotu tolernaci pret glutēna toksisko ietekmi, kas ļautu cilvēkiem ar celiakiju atgriezties pie normālas diētas. Vakcīna radījusi interesi visā pasaulē – visvairāk to cilvēku vidū, kam jāsadzīvo ar celiakiju.

Pētījumi pirms vakcīnas

Pirms vakcīnas izveidošanas zinātnes attīstība šajā jomā ir norisinājusies jau 20 gadus. Liela daļa pētījumu notikusi Dr. Boba Andersona (Bob Anderson) vadībā, agrāk Medicīnas pētījumu institūtā Melnburnā, Austrālijā (Walter and Eliza Hall Insitute of Medical Research). Tagad viņš ir vadošais zinātniskais darbinieks biotehnoloģiju uzņēmumā ImmusanT Inc, kas nodarbojas ar klīniskajiem pētījumiem.

Pagrieziena punkts pētījumos par celiakiju bija atziņa, ka šis stāvoklis ir imūnsistēmas slimība. Atklājums, ka gēni, kas predisponē cilvēku saslimšanai ar celiakiju, ir par imūnsistēmu atbildīgie gēni, bija kardināli svarīgs. Glutēns ir viens no miljoniem proteīnu, ko imūnsistēma atpazīst un izlemj vai attiekties pret to kā pret draugu vai ienaidnieku. Celiakijas gadījumā imūnsistēma glutēnu atpazīst kā ienaidnieku un stimulē reakciju, kas mēģina tikt vaļā no glutēna, tādejādi bojājot zarnu bārkstiņas. Ja cilvēks ir saslimis ar celiakiju, imūnsistēma atceras glutēnu kā ienaidnieku; izpētot šūnas, kas iesaistītas šajā procesā, tika radīta vakcīna.

Lielbritānijas Celiakijas biedrības (Coeliac UK) atbalstīts pētījums

Imūnsistēmas šūnas, kas glabā informāciju par glutēnu kā ienaidnieku, spēj atpazīt tikai noteiktas glutēna proteīna daļas. 2005.gadā Lielbritānijas Celiakijas biedrība nodrošināja finansējumu Dr. Andersona pētījumam, kura mērķis bija noteikt šīs toksiskās glutēna daļas. Ar vairāk kā 200 brīvprātīgo celiakijas slimnieku palīdzību, darbs vainagojās ar panākumiem – tika identificēti trīs mazi glutēna fragmenti, kas izraisa lielāko daļu problēmu celiakijas slimniekiem. Dr. Andresons stāsta, ka tas esot bijis liels panākums: „Lielbritānijas Celiakijas biedrība atbalstīja pētījumu, kura laikā tika identificēti svarīgākie glutēna peptīdi un izvēlētas sastāvdaļas, kas veidoja pamatu turpmākiem pētījumiem un beigu beigās arī „Nexvax2” izveidei.” Lielbritānijas Celiakijas biedrība ir iepriecināta, ka tai bija iespēja atbalstīt šo svarīgo pakāpienu ceļā uz vakcīnu.

Vai vakcīna būs efektīva visiem?

Vakcīna „Nexvax2” ir izveidota cilvēkiem, kuriem ir celiakija un gēns HLA DQ2.5 – gēns, kas predisponē cilvēkus šī stāvokļa izveidei. Kā skaidro Dr. Andersons: „80-90% no pacientiem, kam ir biopsijas apstiprināta celiakija, ir HLA DQ2.5 nēsātāji.” Pirms vakcīnas ievadīšanas, pacientam būs jāveic ģenētikas tests, lai noskaidrotu vai viņš reaģēs uz vakcīnu; nelielam celiakijas slimnieku īpatsvaram vakcīna nebūs efektīva.

Turpmākais ceļš uz vakcīnu

Austrālijā, Jaunzēlandē un ASV šobrīd jaunas programmas ietvaros notiek vakcīnas „Nexvax2” klīnisko izmēģinājumu pirmais posms. Tajā iesaistīsies vairāk kā 100 celiakijas slimnieku. Vakcīna tiks izmēģināta dažādās dozās, lai pārbaudītu tās drošumu, toleranci un efektivitāti.

Kad ar šiem testiem būs pierādīts vakcīnas drošums un tolerance (panesamība), pētījumi tiks turpināti, veicot nākamās klīnisko izmēģinājumu sērijas. Tās ietver sevī divus vidēja apjoma otrā posma izmēģinājumus un daudz plašākus trešā posma izmēģinājumus. Šādi tiks pārbaudīts vai „Nexvax2” var izmainīt imūno sistēmu tā, lai celiakijas slimnieki spētu tolerēt gutēnu, kas ļautu viņiem atsākt normālu diētu. Pēc klīnisko pētījumu beigām vakcīnai būs jāiziet normatīvos noteiktais process, lai to apstiprināt plašai lietošanai. Tas varētu būt darbietilpīgi un aizņemt vairākus gadus. Dr. Andersons piemetina: „Lai arī šajā darbā sastopos ar izaicinājumiem un neskaidrībām, tomēr ir ļoti aizraujoši būt celmlauzim, lai gūtu atzinību šādam apvērsumam celiakijas slimnieku ārstēšanā”. Lielbritānijas Celiakijas biedrība informēs savus biedrus par notikumu turpmāko attīstību.

Raksts oriģināl versijā, angļu valodā:

1. lapa 

2. lapa

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s