Vadlīnijas celiakijas diagnozes noteikšanai

Šai rakstā Europian Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition Guidelines for the Diagnosis of Coeliac Disease plaši un detalizēti aprakstīts kāda nozīme ir anamnēzei jeb sūdzībām, asins analīzēm, gēnu testam un zarnu biopsijai celiakijas diagnosticēšanā. Man jo sevišķi aktuāla bija rindkopa par glutēna provokāciju, ja ir šaubas par diagnozes patiesumu.

2013-10-28 18.00.39

Rindkopa par glutēna provokāciju:

Glutēna provokācija uzskatāma par nepieciešamu tikai izņēmuma gadījumos, kad ir šaubas par sākotnēji noteiktās diagnozes pareizību. Pirms glutēna provokācijas, ieteicams veikt gēnu testu un zarnu biopsiju, kā arī provokācija vienmēr veicama ārsta, ieteicams bērnu gastroenterologa uzraudzībā. Glutēna provokāciju nevajadzētu veikt pirms bērna piecu gadu vecuma, kā arī pubertātes straujas augšanas posmā, ja vien bērns nav HLA-DQ2 un HLA-DQ8 negatīvs un BG diēta uzsākta bez pietiekamām pārbaudēm.  Provokācijas laikā jāuzņem vismaz normāla bērnam atbilstoša glutēna deva (apmēram 5g dienā). Provokācijas laikā jānosaka IgA anti-TG2 antivielas (IgG ja IgA ir pazemināts).  Tiek uzskatīts, ka pacients ir recidīvs (un tādējādi diagnoze pierādīta), ja celiakijai raksturīgās antivielas ir paaugstinātas un klīniskās pazīmes atgriezušās un/vai ir slikti zarnu biopsijas rezultāti. Ja antivielu paaugstināšanos nekonstatē un simptomi neatjaunojas, tad pēc diviem gadiem provokāciju var uzskatīt par pabeigtu, tomēr ieteicams pēc vairākiem gadiem veikt atkārtotu zarnu biopsiju, jo remisija var notikt arī vēlāk.

Raksts atrodams šeit:

Europian Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition Guidelines for the Diagnosis of Coeliac Disease

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s